Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami, które dotyczą naszych produktów, sposobu sprzedaży czy sposobu montażu. Pomoże Ci to w łatwy i szybki sposób uzyskać najważniejsze informacje.
Zalety systemu ogrodzeń ze Ścian Ogrodzeniowych
- 1. Elementy prefabrykowane w zakładzie produkcyjnym charakteryzują się znacznie lepszą jakością aniżeli betony wylewane na budowie. Nie ma widocznych ściągów po ankrach lub brzydkich wycieków (raków na betonie). Produkowane są w idealnych warunkach aby beton wyglądał jak najlepiej.
- 2. Elementy przyjeżdżają na budowę jako gotowe prefabrykaty, które należy wyłącznie przykręcić do fundamentu. Wcześniej należy wykonać fundament jak w każdym innym ogrodzeniu. Z fundamentu należy wystawić szpilki (wkleić pręty gwintowane). Do tych szpilek mocowane są ściany ogrodzeniowe.
- 3. W elementach możemy wykonać otwory pod skrzynki na listy, domofony, paczkoporty czy też skrzynki gazowe lub elektryczne.
- 4. W ścianach ogrodzeniowych prowadzimy niewidoczne peszle aby później w sposób również niewidoczny można było podłączyć elektrozamki, oświetlenie, siłowniki lub czujniki do bram.
- 5. Ogrodzenia nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki ani nawet impregnacji. Elementy są impregnowane w masie betonowej na etapie produkcji. Dla perfekcjonistów można dodatkowo pokusić się o dodatkową impregnację ale wyłącznie dobrymi, sprawdzonymi środkami.
- 6. Panele ogrodzeniowe możemy dodatkowo zabarwić na wybrany kolor standardowy.
- 7. Lico elementów jest gładkie z możliwą lekką porowatością. Tył prefabrykatu jest bardzo skrupulatnie zacierany, aby również był jak najgładszy.
- 8. W naszym systemie ogrodzeniowym możemy wykonać panele betonowe ze strukturą. Dostępne struktury są pokazane na grafikach w poszczególnych produktach.
- 9. Jakość wytworzonych elementów w naszym zakładzie prefabrykacji jest nie do wykonania na placu budowy. Używamy jednych z najdroższych szalunków, a nasz beton jest wytwarzany ze specjalnie dobranych recept betonu.
Jak kupować?
Zakupy można realizować wysyłając e-mail na adres: biuro@linare.pl, za pomocą sklepu internetowego lub telefonicznie pod numer: 505-086-125, 729-834-205, 504-124-111,Jak wygląda wysyłka towarów?
Dostawy realizujemy zazwyczaj autami ciężarowymi:
- Przy mniejszych ilościach towarów wysyłamy nasze produkty spedycją paletową, gdzie kurier przywozi towar autem ciężarowym i zdejmuje wózkiem paletowym przy pomocy windy. Towar musi być zdjęty na twardym podłożu np. kostce brukowej, asfalcie, chodniku. Należy pamiętać aby pod danym adresem dostawy nie było zakazu wjazdu dla aut ciężarowych powyżej 3,5t. Gdyby klient nie poinformował nas o zakazie wjazdu kierowca ma prawdo nie wjechać pod podany adres i wtedy należy podać drugi adres gdzie jest możliwość wjazdu dla pojazdów powyżej 3,5t.
- Przy większych zamówieniach gdzie koszt dostawy spedycją paletową jest porównywalny, do ceny transportu pełnego auta ciężarowego wysyłamy auto ciężarowe (tir z naczepą) bezpośrednio do klienta. Realizacja tego transportu wiąże się z rozładunkiem towaru na budowie przez zamawiającego/ekipę wykonawczą. Przy większych zamówieniach jest to najlepsza opcja gdyż towar nie jest przerzucany pomiędzy centrami przeładunkowymi. Należy pamiętać aby pod danym adresem dostawy nie było zakazu wjazdu dla aut ciężarowych powyżej 3,5t.
Dla większych zamówień (pełne auta ciężarowe) wyliczamy koszt transportu na podstawie ilości kilometrów do miejscowości dostawy.
Istnieje też opcja odbioru osobistego przez zamawiającego.
Termin realizacji dla produktów standardowych w ilościach ok 2-4 palet towaru wynosi ok 14 dni roboczych. (towary możemy łączyć na paletach). Dokładny termin realizacji (jeśli towaru nie ma dostępnego w sklepie internetowym) określany jest drogą e-mailową przed wystawieniem dokumentu płatności.
Przesyłka doręczana jest następnego dnia po odbiorze przesyłki z siedziby firmy. Niemniej jednak firma przewozowa ma 48h na odbiór i 48h na doręczenie towaru.
Towary pakujemy zazwyczaj na paletach lub legarach drewnianych. Towar rozdzielany jest przekładkami, a całość jest spinana pasami transportowymi. W przypadku wysyłek paletowych spedycją towar jest dodatkowo zabezpieczany narożnikami drewnianymi lub nawet pakowany w skrzynio palety.
Ewentualne uszkodzenia, które powstały przy transporcie są widoczne na zewnątrz. Są to uszkodzenia opakowania, ukruszenia lub pęknięcia towaru.
Przy uszkodzeniu towaru należy w obecności kuriera skrupulatnie je opisać. Kurier powinien mieć przy sobie formularz protokółu szkody. Ułatwi to Sklepowi rozpatrzenie reklamacji.Donice betonowe – jak uzupełnić?
Przed obsadzeniem, wewnętrzne ścianki donic należy obłożyć styrodurem lub innym materiałem izolacyjnym (przyjmuje się, że warstwa powinna mieć min 2-3cm).
Dno donicy należy wypełnić warstwą drenażu (np. keramzytem, certydem) umożliwiającą oddychanie korzeni oraz odpływ nadmiaru wody poza donicę. Grubość warstwy drenażu zależy od wielkości donicy i systemu korzeniowego. Przyjmuje się, że warstwa drenażu w dużych i wielkich donicach powinna wynosić od 10 do 15cm. Warstwę drenażową od warstwy nośnej należy oddzielić geowłókniną lub innym materiałem o podobnych właściwościach.
Jest bardzo ważne aby ziemia nie przedostała się do warstwy drenażowej.
Niewykonanie warstwy drenażu i docieplenia ścian może spowodować rozsadzenie donicy przy ujemnych temperaturach.
Donice należy postawić na 1,5-3cm dystansach aby umożliwić swobodny odpływ wody z otworów drenażowych donicy.
Czy donice wymagają impregnacji?
Donice betonowe Linare impregnujemy na etapie produkcji. Jest to impregnacja w mieszance betonowej co poprawia szczelność betonu w pełnym jego przekroju, a nie wyłącznie na zewnątrz. Dodatkowa impregnacja nie jest konieczna, aczkolwiek jest dopuszczalna środkami impregnującymi powierzchniowo. Jeden z takich środków można zakupić w naszym sklepie → impregnat
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125Czy warto docieplić donicę betonową ?
Kupując donice betonowe zawsze dostarczamy instrukcję prawidłowego uzupełniania. W instrukcji jest zapis aby bezwzględnie wszystkie donice zewnętrzne były docieplone i posiadały prawidłowe uwarstwienie w celu odprowadzenia nadmiaru wody.Czy płyty betonowe ogrodowe wymagają impregnacji?
Płyty betonowe Linare impregnujemy na etapie produkcji. Jest to impregnacja w mieszance betonowej co poprawia szczelność betonu w pełnym jego przekroju. Dodatkowa impregnacja nie jest konieczna, aczkolwiek jest dopuszczalna środkami impregnującymi powierzchniowo. Jeden z takich środków można zakupić w naszym sklepie → impregnat
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125Czy prefabrykaty wymagają impregnacji?
Prefabrykaty betonowe Linare impregnujemy na etapie produkcji. Jest to impregnacja w mieszance betonowej co poprawia szczelność betonu w pełnym jego przekroju. Dodatkowa impregnacja nie jest konieczna, aczkolwiek jest dopuszczalna środkami impregnującymi powierzchniowo. Jeden z takich środków można zakupić w naszym sklepie →
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125Jak czyścić beton ?
Beton architektoniczny produkowany w Linare jest uszczelniany w masie na etapie produkcji. Poprawia to jego parametry szczelności co przekłada się na nasiąkliwość elementów. Przy zabrudzeniach typu naturalnego tj piasek lub liście należy je regularnie usuwać. Piasek może ścierać powierzchnię betonu, a liście mogą go miejscowo odbarwić. Przy zabrudzeniach często wystarczy zmycie myjką ciśnieniową. Myć tak aby nie uszkodzić wierzchniej warstwy prefabrykatów. Przy myciu zbyt wysokim ciśnieniem lub z małej odległości można uszkodzić górną warstwę betonu. Zabrudzenia tłustymi substancjami można usunąć płynem do mycia naczyń i gąbką lub ściereczką, która nie zostawia kolorowych śladów. Ostateczną opcją jest użycie środków czyszczących do betonu, które posiadają w swoim składzie rozpuszczone kwasy. Kwasy te mogą jednak rozpuszczać zewnętrzną warstwę betonu (mleczko cementowe) więc należy wcześniej zrobić próbę czyszczenia na niewielkiej powierzchni, na mniej eksponowanych elementach.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125W jaki sposób układać płyty betonowe ogrodowe?
Płyty betonowe ogrodowe możemy montować na kilka sposobów. Tu w zależności od wielkości elementów moglibyśmy polecić montaż:
- Płyty betonowe o wadze do 270kg montaż można przeprowadzić przy pomocy chwytaków ręcznych o rozstawie ramion dopasowanym do wymiarów płyty betonowej. Są to płyty z naszego asortymentu do długości 120cm. Polecamy chwytak typu: Mimal - chwytak nastawny piastra – CHL. Taki chwytak można również zamówić w naszym sklepie internetowym.
- Płyty powyżej 120cm, można układać na pasach transportowych, aczkolwiek montaż jest utrudniony gdyż pas nie pozwala na ułożenie jednego elementu bezpośrednio przy drugim. Elementy należałoby później dosunąć. Ponowne podniesienie elementu w celu korekty jest już bardzo utrudnione. Metodę układania płyt betonowych na pasach polecamy w przypadku stopni lewitujących. Tu zazwyczaj jest możliwość wyjęcia pasów spod elementów.
- Najlepszą opcją montażu płyt betonowych ogrodowych, podjazdowych jest wykorzystanie chwytaków próżniowych. Sprzęt, który możemy polecić to np. chwytaki firmy CATCHSHIFT, które można wypożyczyć na czas montażu. Modele, które możemy polecić to FROG 600 lub WOLF 4000. Są one bardzo proste w obsłudze, sterowane pilotem z kabiny operatora. Do wykorzystania chwytaka próżniowego będzie potrzebny oczywiście ciężki sprzęt taki jak koparko-ładowarka, ładowarka, hds lub inny sprzęt o odpowiedniej nośności.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125
Który kolor najlepszy? (dopłaty kolorystyczne)
Jasny szary (standardowy) - Naszym standardowym kolorem, który zawsze polecamy jest jasny szary. Jest to kolor betonu, do którego nie są używane pigmenty. Jest on najpraktyczniejszy gdyż najmniej widoczne są na nim zabrudzenia atmosferyczne. Kolor standardowy charakteryzuje się bardzo dobrą powtarzalnością kolorystyczną produkowanych elementów w różnych partiach. Cement użyty do produkcji elementów w tym kolorze to CEM I 42,5.
Bielony - Jest to kolor betonu uzyskiwany poprzez użycie białego cementu. Biały cement jest mocniejszy niż standardowy szary. Cement - CEM I 52,5. Powtarzalność kolorystyczna elementów w tym kolorze również jest bardzo dobra między partiami. Przy tym kolorze obowiązuje dodatek do ceny produktu w wysokości +20% właśnie ze względu na biały cement, którego cena znacznie się różni od cementu szarego.
Szary - kolor betonu z niewielką ilością dodatku pigmentu czarnego. Cena elementów produkowanych w tym kolorze to +10% do ceny produktu.
Jasny antracyt – jest to najciemniejszy kolor z naszego wzornika. Kolor ten charakteryzuje się dużą intensywnością wybarwienia do czasu aż elementy betonowe trafią pod „gołe niebo”. Wszystkie elementy betonowe barwione czarnymi pigmentem charakteryzują się tym, że z czasem tracą na intensywności. Czarny pigment zawiera w sobie tlenki żelaza i sadze, które z czasem się utleniają. Kolor się rozjaśnia. Dodatkowo na elementach mogą być widoczne białe naloty, smugi które powstają w wyniku wypłukiwania cząstek cementu. Opisane powyżej cechy elementów barwionych na kolor jasny antracyt są typowe dla wszystkich producentów betonów i nie podlegają reklamacji.
Zawsze staramy się uświadamiać naszych klientów jak może zmieniać się beton na przestrzeni czasu i pod wpływem różnych czynników. Nie każdy producent prefabrykatów o tym mówi. My nie mamy nic do ukrycia i chcemy aby nasz klient zawsze był świadomy swego wyboru. Większe grono klientów rozumie jak ma wyglądać beton, i że jest to naturalny produkt, w którym mogą występować różnice kolorystyczne w elementach dostarczonych nawet w jednej partii towarów. Ogólnie możemy przyjąć, że czym ciemniejszy element tym powtarzalność kolorystyczna elementów jest mniejsza. Przeglądając nasze galerie i realizacje zobaczycie Państwo, że większość projektów jest w kolorze jasny szary. Większości klientom efekt lekkiego rozróżnienia kolorystycznego nie przeszkadza i rozumieją istotę betonu jako naturalnego materiału.W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125
Czy płyty betonowe są zbrojone, kiedy warto dozbroić płytę XX ?
Płyty betonowe są zbrojone w zależności od gabarytu elementu. Płyty o wymiarze 160x100 są zbrojone prętami stalowymi w standardzie. Płyty większe, również są zbrojone siatkami stalowymi. Jest to najlepsze zbrojenie stosowane od lat w prefabrykatach i nie zastąpi je choćby najlepsze zbrojenie rozproszone. Płyty mniejsze aniżeli 160x100 nie są zbrojone i zazwyczaj tego nie wymagają. Płyty te zazwyczaj są używane do ciągów pieszych gdzie obciążenia są niewielkie.
Jeśli nasze płyty betonowe mają być użyte jako płyty podjazdowe warto przeanalizować czy wymagane jest zbrojenie. Niemalże każdy wymiar płyty można dodatkowo dozbroić prętami stalowymi. Przykłady: Jeśli klient chciałby ułożyć płyty betonowe 120x120x8 na podjeździe gdzie zazwyczaj parkują auta osobowe, a czasami auta dostawcze lub powyżej 3,5t warto dodatkowo zazbroić takie płyty stalą. Jeśli klient chciałby użyć płyty 120x60x6(8) lub 100x50x6(8) i wykonać z nich ścieżkę wspornikową, schody lewitujące lub użyć ich jako palisady warto takie płyty zazbroić prętami zbrojeniowymi.W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125
Czy donice betonowe są zbrojone?
Donice betonowe niemalże zawsze są zbrojone prętami stalowymi, a niekiedy dodatkowo włóknem rozproszonym. Zbrojenie stalowe to najlepsze zbrojenie, które jest stosowane od lat w prefabrykacji i nie zastąpi go choćby najlepsze zbrojenie rozproszone. Wszystkie donice posiadają odpowiednio dobrane grubości ścianek i zbrojenie aby cieszyły klientów przez długie lata. Nasze donice być może różnią się wagą od innych donic proponowanych na różnych stronach. Często konkurenci oszczędzają i sprzedają lekkie, cienkie donice, które mogą nie przetrzymać pierwszej zimy. Nasze donice betonowe przy przestrzeganiu bardzo prostej instrukcji uzupełniania donic służą klientom już od 10 lat i nie mamy na nie reklamacji.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125
Rodzaje fazowania krawędzi
Fazowania prefabrykatów, które jesteśmy w stanie wykonać są w 4 podstawowych typach. Oczywiście na życzenie klienta lub wykonanego projektu jesteśmy w stanie rozważyć i wykonać inne fazowania, ale zawsze staramy się wykonywać fazowania elementów, które mamy już sprawdzone techniczne, oraz te które dobrze się prezentują. Rodzaje fazowań: • fazowanie trójkątne
• fazowanie dreikantem
• fazowanie zaokrąglone
• pod kątem prostym przykłady elementów i ich fazowania:- W elementach większych, takich jak płyty ogrodowe/podjazdowe o wymiarach 120x240 lub 300x100 wykonujemy fazowanie dreikantem.
- W płytach ogrodowych o wymiarze ok 120x120 i mniejszych zazwyczaj wykonujemy fazowanie zaokrąglone.
- W donicach na ściankach pionowych wykonujemy fazowania zaokrąglone natomiast na górnej zewnętrznej krawędzi jest wykonane fazowanie pod kątem prostym
- W parapetach wykonujemy fazowania trójkątne i zaokrąglone. Na życzenie klienta jesteśmy również w stanie wykonać inne rodzaje fazowań.
- W prefabrykatach na zamówienie o większych gabarytach i wadze ok 1t zazwyczaj wykonujemy fazowanie dreikantem aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń na budowie przy montażu.Grubości płyt, a ich zastosowanie.
Płyty ogrodowe, tarasowe, chodnikowe, podjazdowe to synonimy naszych produktów, które mają szerokie zastosowanie. Grubości płyt dobieramy w zależności od wymiarów produktów.
Płyty mniejsze mają standardową grubość 6 lub 8cm. Płyty większe, takie jak 200x100 mają już 10cm, a największe jakie mamy w standardowej ofercie 300x100 i 240x120 są o grubości 12cm. Te 3 modele są zbrojone w standardzie.
Płyty o grubości 6cm – są to płyty o wymiarze do 100x100 lub 120x80. Są to skrajne wymiary dla tej grubości. Płyty te nadają się na ciągi piesze (chodniki) tarasy i zagospodarowanie terenu dookoła domu czy też przy granicy posesji. Płyty o grubości 8cm – są to płyty, które wykorzystujemy pod ruch kołowy. Nadają się na podjazdy i drogi wewnętrzne. Jeśli planowany jest ruch powyżej 3,5t płyty te należałoby wzmocnić stosując w nich siatki zbrojeniowe.
- Bardzo często projektujemy płyty pod wymiar i wtedy również dobieramy płyty pod zadane obciążenie. Często występuje również sytuacja, że płyty o małej powierzchni ma większą grubość aby dopasować się do płyt dużych, które w projekcie ułożone są jako przylegające.
- Donice z płyt betonowych. Jest to produkt, który pozwala na wykonanie donicy o zaprojektowanym niestandardowym wymiarze. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy tworzyć ciągi donic o nieskończonej długości. Często też donice tworzą klomby o różnych wysokościach co w połączeniu z odpowiednią roślinnością daje piękny efekt. Płyty użyte w takich donicach mają grubość ścianki zazwyczaj od 8 do 12cm grubości. Odpowiednia grubość jest wymagana aby był możliwy dobry montaż przylegających elementów.Jak domierzyć parapet, czy zastosować kapinos?
- Parapet musi być na tyle szeroki aby wsunąć go w glify na 4-5 cm.
- Parapet wystawia się min na 3 – 4 cm poza ścianę tak aby kapinos pod parapetem mógł spełniać swoją funkcję.
- Płaszczyzna prefabrykatu ma być pochylona na zewnątrz od okna tak aby woda, inne płyny nie dostały się w łączenie parapetu i ramy okiennej.
- Łączenie parapetu ze ścianą i parapetu z oknem należy wypełnić uszczelniaczem (klejem elastycznym) odpornym na promienie UV.
- Parapety zewnętrzne jak i wewnętrzne mocuje się do podłoża za pomocą cienkowarstwowej warstwy kleju elastycznego. Opcjonalnie jeśli jest przewidziana inna technologia mocuje się je mechanicznie do konstrukcji wsporczej. Wszystkie miejsca styku ściany i parapetu muszą być szczelne.
- Parapet wewnętrzny nie może wystawać poza krawędź grzejnika. Należy przyjąć, że parapet może być maksymalnie wysunięty do połowy grubości grzejnika.
- Kapinos warto zastosować w parapetach zewnętrznych.
Przy zamówieniu parapetów betonowych prosimy o podanie:
- wymiarów parapetów (długość i szerokość)
- ilości poszczególnych typów wymiarowych
- koloru
- typu fazowania
- miejscowość lub kod pocztowy dostawy
Maksymalne długości, wymiary parapetów
- Parapety betonowe produkujemy zazwyczaj pod wymiar. Długości parapetów są zdeterminowane płytami szalunkowymi, które posiadamy. Mają one zazwyczaj do 3m długości.
- Grubość parapetów to zazwyczaj 4cm. Górna granica grubości parapetów ograniczona jest wyłącznie aspektem wizualnym.
- Szerokość parapetów to zazwyczaj 20-45cm. Szerokość jesteśmy w stanie wykonać dowolną.
- Drugim czynnikiem determinującym długość parapetu jest sposób jego wysyłki. Jeśli elementów jest kilka i wysyłamy je kurierem paletowym możemy wykonać elementy o długości maksymalnej ok 240cm aby spedycja mogła odebrać towar i bez problemu dostarczyć go do klienta. Jeśli zamówienie jest duże i wysyłane autem ciężarowym bezpośrednio do klienta, wtedy możemy ładować elementy o długości do 3mb. Zawsze istnieje też możliwość odbioru osobistego. Tu również możemy wyprodukować elementy do 3mb
- Elementy dłuższe niż 3m. Jest opcja wykorzystania szalunków niestandardowych i produkcja parapetów dłuższych. Zazwyczaj max długość szalunków to 3.3m. Jeszcze inną opcją na wykonanie długich parapetów jest połączenie 2 szalunków co wiąże się z powstaniem lekko widocznego łączenia „szwu na betonie” co nie wpływa na jakość i trwałość produktu.
- Kolejnym czynnikiem ograniczającym długość elementów jest ich grubość. Często klienci chcą aby ich parapety były o grubości 3cm. W tym wypadku elementów nie możemy wykonać dłuższych niż 120cm ponieważ byłyby zbyt słabe. Mogłyby się uszkodzić w transporcie lub przy montażu.
Maksymalne wymiar płyt wielkoformatowych
Płyty wielkoformatowe mamy w sprzedaży z szeroką ofertą produktową. Rozpoczynając od płytek 60x60 i kończąc na 300x150cm. Nierzadko jednak klienci oczekują elementów niestandardowych, które będą pasowały do ich projektu. Jesteśmy w stanie wykonać płyty o bardzo dużych powierzchniach, aczkolwiek tu ograniczeniem jest:
- Waga elementów. Staramy się aby elementy nie przekraczały wagi powyżej 3,5t
- Gabaryt elementów. Płyty szersze niż 240cm nie będą mogły zostać przetransportowane standardowymi autami ciężarowymi.
- Wymiar szalunków. Łączymy szalunki co generuje powstanie tzw. „szwu na betonie”, który jest widoczny w postaci paseczka o szerokości ok 2-3mm, ale daje nam to możliwość wykonania dużego jednolitego prefabrykatu.
Jak możemy wykorzystać murki oporowe L do budowy ogrodzeń ?
Murki oporowe typu L są aktualnie bardzo często stosowanym materiałem do budowy ogrodzeń. Ogrodzenia te mają mnóstwo zalet:
- są wykonane z elementu wytworzonego w zakładzie prefabrykacji, co znacznie poprawia jego wygląd w odniesieniu do wykonania takich elementów na placu budowy.
- można je bardzo szybko wykonać.
- można je niezauważalnie połączyć z naszym innym typem ogrodzeń – „ścianami ogrodzeniowymi” gdzie jesteśmy w stanie wykonać w nich otwory pod skrzynki na listy, paczkoporty, wnęki pod domofon, elektrozamek czy też wykonać numer domu lub nazwę ulicy. Zapraszamy do naszych galerii gdzie są wyłącznie zdjęcia z naszych realizacji.
Jak wykonywać ogrodzenia z bloczków betonowych ?
Bloczki ogrodzeniowe są to elementy z betonu architektonicznego o standardowych wymiarach 80x25x40h. Są też elementy o innych wymiarach i dodatki takie jak daszki (czapki). Etapy montażu:
- Przygotowanie fundamentu. Jak pod każde inne ogrodzenie z bloczków ogrodzeniowych. Szerokość fundamentu ok 20-25cm posadowionego na głębokości przemarzania.
- Z fundamentu w odpowiednich miejscach (tam gdzie będą pustki wewnętrzne bloczka) wypuścić zbrojenie. Pręty zbrojeniowe o średnicy 4Φ8 lub 10mm. Spięte ze sobą strzemionami co 25cm. Zbrojenie w słupkach gdzie będą mocowane furtki i bramy rozwierne należy zastosować większe. 6Φ12 i spiąć strzemionami Φ6 co 20cm.
- Na zaprawie o odpowiedniej konsystencji wymurować pierwszy rząd bloczków ogrodzeniowych.
- Kolejne rzędy bloczków ustawiać na klejo-uszczelniaczu ewentualnie wyrównywać górą bloczki za pomocą plastikowych klinków. Należy zastosować klejo-uszczelniacz lub inny materiał, który nie pozwoli na wycieki zaprawy betonowej przy uzupełnianiu bloczków ogrodzeniowych w środku.
- Wypełnienie bloczków ogrodzeniowych mieszanką betonową o konsystencji S3 lub gęstszej. Mieszankę betonową układać warstwami co jeden rząd bloczków. Pierwsze wylanie można wykonać po wymurowaniu 2 rzędu bloczków, natomiast wylać beton do poziomu ¼ wysokości 2 bloczka. Odpowiednio zagęścić sztychując.
- Nie można wylewać mieszanki betonowej w kilka rzędów bloczków naraz bo może to grozić rozsadzeniem dolnego bloczka ogrodzeniowego.
- Wymurować ogrodzenie według założonego projektu i uzupełnić ostatni rząd bloczków tak aby zlicować mieszankę betonową (zaprawę) z górą najwyższego bloczka.
- Zamontować daszki betonowe na klej (najlepiej poliuretanowy).
Uwaga:
Stosowanie klejów cementowych, które nie nadają się na zewnątrz może spowodować powstanie wycieków, które spłynął po bloczkach ogrodzeniowych i pozostawią widoczne zacieki. Wycieki te mogą wyługować z kleju już przy pierwszych opadach. Nawet przy użyciu odpowiednich klejów zaleca się przykryć ogrodzenie aby uchronić je przed opadami na pierwsze 7 dni od wykonania ogrodzenia, lub w czasie samych opadów. Zabezpieczenie ogrodzenia np. folią w trakcie wykonania prac częściowych również jest zalecane aby opady nie wymyły zaprawy na powierzchnię licową bloczków co również może spowodować powstanie wycieków.
Tolerancje wymiarowe
Wszelkie elementy wykonywane są pod wymiary indywidualne. Wymiary ostateczne mogą się różnić od żądanych tolerancją +-5 mm / (długość, szerokość) przy długości osi do 2 metrów, oraz +- 1 cm przy długości osi powyżej 2 metrów. Zależnie od zastosowanej technologii przewiduje się różne możliwe parametry grubości materiału, oraz tolerancje grubości. W płytach mogą wystąpić wybrzuszenia, nieliniowość powierzchni licowych. Dopuszcza się odchyłki rzędu 1% liczone od długości elementu. W każdym przypadku producent wykonuje elementy do wytycznych projektowych. Należy pamiętać, że strona licowa produktu odpowiada wymogom gładkości, a strona technologiczna produktu może się znacznie różnic i wymagać dodatkowego wykończenia i dopracowania na budowie, lub wymaga oddzielnego wyraźnego zlecenia. Strona technologiczna materiału nie podlega ocenie estetycznej, w zakresie kolorystyki, wykończenia i gładkości powierzchni.
Pozostawienie strony technologicznej bez dodatkowej obróbki i wykończenia nie jest wadą produktu.
Czy płyty ogrodowe są zbrojone, kiedy warto dozbroić płytę ?
Płyty betonowe są zbrojone w zależności od gabarytu elementu. Płyty o wymiarze 160x100 są zbrojone prętami stalowymi w standardzie. Płyty większe, również są zbrojone siatkami stalowymi. Jest to najlepsze zbrojenie stosowane od lat w prefabrykatach i nie zastąpi je choćby najlepsze zbrojenie rozproszone.
Płyty mniejsze aniżeli 160x100 nie są zbrojone i zazwyczaj tego nie wymagają. Płyty te zazwyczaj są używane do ciągów pieszych gdzie obciążenia są niewielkie.
Jeśli nasze płyty betonowe mają być użyte jako płyty podjazdowe warto przeanalizować czy wymagane jest zbrojenie. Niemalże każdy wymiar płyty można dodatkowo dozbroić prętami stalowymi.
Przykłady: Jeśli klient chciałby ułożyć płyty betonowe 120x120x8 na podjeździe gdzie zazwyczaj parkują auta osobowe, a czasami auta dostawcze lub powyżej 3,5t warto dodatkowo zazbroić takie płyty stalą. Jeśli klient chciałby użyć płyty 120x60x6(8) lub 100x50x6(8) i wykonać z nich ścieżkę wspornikową, schody lewitujące lub użyć ich jako palisady warto takie płyty zazbroić prętami zbrojeniowymi.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na e-mail: biuro@linare.pl lub do kontaktu telefonicznego: 505086125
Jak wygląda montaż ścian ogrodzeniowych ?
Ściany ogrodzeniowe są prefabrykatami, które możemy zakwalifikować do typu szybkich montaży. Montaż jest prosty, aczkolwiek wymaga ciężkiego sprzętu do ustawienia elementów betonowych. Fundament musi być wcześniej zaprojektowany tak aby można było dobrze zakotwić ściany ogrodzeniowe. Projekt, rzut fundamentów wykonujemy bezpłatnie. Etapy montażu w krótkim opisie:
- a. Wykonać wykop i wylać fundament zgodnie z projektem. Fundament powinien być wykonany na głębokość przemarzania gruntu. Głębokość jest zależna od regionu. Szerokość fundamentu to minimum 25cm.
- b. Fundament zazbroić zgodnie ze sztuką budowlaną. Wieniec na dno fundamentu i drugi wieniec przy górze fundamentu.
- c. Fundament wykonać na 20cm poniżej poziom terenu, aby móc później ukryć marki stalowe mocujące prefabrykaty do fundamentu.
- d. W fundamencie nawiercić otwory pod pręty gwintowane według projektu (rozmieszczenia ścian ogrodzeniowych).
- e. Wkleić pręty gwintowane w fundament.
- f. Przygotować nakrętki i podkładki do mocowania ogrodzeń.
- g. Ustawić prefabrykaty w odpowiednich miejscach i wyregulować w poziomie i pionie. Nasz opatentowany sposób montażu pozwala na prostą i wygodną regulację ustawionych elementów. Możliwa jest regulacja w pionie i poziomie.
- h. Po zakończeniu regulacji zarzucić marki stalowe zaprawą betonową co usztywni mocowanie.
Przy zamówieniu ogrodzenia dostarczamy dokładne rysunki detali połączeń oraz rysunek techniczny wykonania fundamentu.
Płyty betonowe, wielkoformatowe
Montaż płyt wielkogabarytowych jest prostym zadaniem nie tylko dla doświadczonego wykonawcy. Płyty te można montować za pomocą prostych chwytaków brukarskich, ale równie dobrze sprawdzają się chwytaki próżniowe. Chwytaki próżniowe mają różna wartości obciążeń. Należy tak dobrać chwytak próżniowy aby był on w stanie podnieść najcięższy z wbudowywanych elementów.
nie ma jak w domu